Rot & Balans Ayarı

Temiz Oto Servisinde, tüm araçların rot ve balans ayarı yapılmaktadır. Ayrıca jant düzeltme hizmetimizde bulunmaktadır.

Rot-balans ayarlarının her 5 bin km’de bir yapılması gerekir. Güvenliğiniz için rot-balans ayarını ihmal etmeyin!

Aracınız ne kadar iyi ve güvenilir olursa olsun neticede 4 lastik üzerinde gitmektesiniz. Bu durumda lastikleriniz, jantlarınız ve elbette hızla dönen bu aksamın güvenilir ve kusursuz çalışması can ve mal güvenliğiniz açısından son derece önemlidir.

Yüksek süratlerde direksiyonunuz sarsılıyor, düz zeminde otomobil sağa ya da sola gitme eğilimi gösteriyor, frene basıldığında bir tarafa doğru çekiyorsa güvenliğinizi daha fazla tehlikeye düşürmeden servisimize uğrayın.

Araçlar hareket halinde iken, tekerleklerin de aracın yatay ve dikey eksenlerine paralel hareket etmesi gerekir. Zamanla yol şartları ve kullanıma bağlı olarak bazı mekanik bozukluklar ortaya çıkar. Bu durum tüm marka ve model motorlu araçlar için geçerlidir. İşte bu mekanik bozuklukları ROT ve EKSANTRİK AYARI giderir. ROT AYARI bozuklukları lastiklerin yere eşit ve düzgün basmasını önler. Lastiklerdeki bu olumsuzluk, aşınmasına, dolayısıyla ömrünün çabuk kısalmasına sebep olur.

Rot Ayarı Nedir?

Aracınızda güvenli ve konforlu bir sürüş elde edebilmeniz için aracınızın arka tekerleklerinin ön tekerleklerinin hizasında olması, aynı istikamette ayarlı olması gerekmektedir. Bu gereklilik yavaş seyir esnasında pek hissedilmese de hızın artması ile birlikte sürüş güvenliği açısından hayati önem sergiler. Bunun yanında aracın ağırlığının dört tekerleğe uygun şekilde yayılması da zorunludur.