Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Yaza girerken yapılan teknik bakımın yanı sıra seyahat öncesinde bazı önlemlerin alınması çok daha keyifli ve güvenli bir yolculuk geçirmenizde etkili olacaktır.

  1. Tatil öncesi yola çıkmadan önce aracınızın trafik sigortası mutlaka kontrol ediniz. Eğer yenileme dönemiyse, trafik sigortası yaptırılmadan yola çıkılmamalı. Bilindiği üzere trafik sigortası yapılması zorunlu bir sigorta olup, yenilenme süreci geldiğinde aksatılmadan yapılması gereklidir. Aksi halde cezai yaptırımlar söz konusudur.
  2. Uzun yol için hazırlıklar yapılırken kontrol edilmesi gerekenlerden biri de aracın mevcut bir kaskosu varsa kaskonun süresidir. Yenilenme süresi geldiyse ihmal edilmeden hemen yeniletilmelidir. Kasko, ailenizi ve aracınızı olası tehlikelere karşı güvence altına alır.
  3. Acil durumlar için aracınızda küçük bir tamir çantası, taşınabilir lamba, yedek ampul ve fener bulundurun. İlk yardım çantasını kontrol ederek eksikler varsa tamamlayın. Yangın söndürme tüpünün de son kullanma tarihini kontrol edin. Ayrıca silecek suyu ve gerekebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ufak bir motor yağını da aracınızda bulundurabilirsiniz.
  4. Kriko ve bijon anahtarlarının sağlamlığını yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edin, çalışır durumda olduğuna emin olun.
  5. Farlarınızın ayarını seyahate çıkmadan önce kontrol edin, sorun varsa ayarlayın ya da ayarlattırın. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce mutlaka lambalarınızı iyice silerek temizleyin ki; yolculuk süresince sağlam bir görüş açısına sahip olun.
  6. Cam sileceklerinizi ve camlarınızı temizlemeden yola çıkmayın. Silecekleriniz eğer iyi temizlemezse, sürüş sırasında görüş açınız azalacak ve sizi tehlikeye sokacaktır. Ayrıca silecek suyunuzun seviyesini de yola çıkmadan mutlaka kontrol edin. Her ihtimale karşı bagajınızda yedek saf su bulundurmanızda fayda var.